Սեպտեմբերի 24-ին Մինսկում տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի եւ Բելառուսի Հանրապետության Ազգային ժողովի միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի 11-րդ նիստը, որի ընթացքում ելույթ է ունեցել ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովը: Ի թիվս մի շարք հարցերի ՀՀ ԱԺ փոխնախագահն անդրադարձել է նաեւ ՀԱՊԿ գործունեությանն ու տարածաշրջանային անվտանգության խնդիրներին՝ մասնավորապես նշելով.
«Հայ-բելառուսական միջխորհրդարանական հարաբերությունները կարեւորվում են ՀԱՊԿ-ին եւ ԵԱՏՄ-ին մեր երկու պետությունների անդամակցությամբ: Անվտանգության հարցերը շարունակում են առանցքային լինել մեր տարածաշրջանի համար: Դեռեւս 2000 թվականին մեր պետությունները Հավաքական անվտանգության պայմանագրի շրջանակում ընդունել են հռչակագիր, որի համաձայն կազմակերպության անդամ պետությունների ռազմատեխնիկական համագործակցությունը պետք է կրի առաջնային բնույթ, սակայն գաղտնիք չէ, որ ՀԱՊԿ անդամ որոշ պետություններ զենք են վաճառում Ադրբեջանին: Հարկ եմ համարում ընդգծել, որ Ադրբեջանին վաճառած զենքը կրակել, կրակում եւ հավանաբար կրակելու է ՀԱՊԿ անդամ Հայաստանի ուղղությամբ: Սա մտահոգիչ է:
Պետք է նշեմ, որ վերջին շրջանում ադրբեջանական ուժերը հաճախակի կրակ են արձակում Հայաստանի սահմանակից շրջանների խաղաղ բնակչության ուղղությամբ, ինչը միջազգային բոլոր նորմերի կոպտագույն խախտում է: Կարծում եմ՝ մեր գործընկերները պետք է դատապարտեն նման ապակառուցողական քաղաքականությունը»:

On September 24, the 11th Sitting of the Inter-Parliamentary Committee on Cooperation between the National Assembly of the Republic of Armenia and the National Assembly of the Republic of Belarus was held in Minsk. The RA NA Deputy Speaker Eduard Sharmazanov delivered a speech and among other items also touched upon the CSTO activities and the regional security problems, particularly noting:
“The Armenian-Belarus inter-parliamentary relations are emphasized with the membership of the two states to the CSTO and EEU. Still in 2000 our states adopted a Declaration within the framework of the Collective Security Treaty, according to which the military-technical cooperation of the member states of the organization should be of prior character, but it is not a secret that the some CSTO member states sell weapon to Azerbaijan. I find it worth stressing that the weapon sold to Azerbaijan shot, is shooting and probably will shoot at the direction the CSTO member state – Armenia. This is concerning. I should mention that during recent period the Azerbaijani forces frequently open fire at the direction of the peaceful population of Armenia's borderline regions, which is the grossest violation of all international norms. I think that our colleagues should condemn such deconstructive policy.”